Tanni kodu - elamu paepangal
Tanni tee 15, Tiskre küla, Harku vald
Kindlasti on inimesi, kes on “nelikant usu fundamentalistid”. Neile võib olla Tanni elamu teravnurkadega disain üks paras jõledus ja arhitekti maneeritsemine. Ise olen veendunud, et Tanni kodu lahendus on tulnud väga läbimõeldud kaalutluste tulemusena. Et mõista, süüvi palun kinnistu kujule, ilmakaartele ja juurdepääsutee asukohale, kõik nähtav aerofotol, leitav galeriist. Selgitan:
Kinnistu põhja-kirdepiiril asub järsk paekallas – loomulik, et hoone põhjafassaad on sellega paralleelne. Hoone tekitab põhjas varju, mõistlik jätta just sinna ruum ka majandushoovile. Hoone kagufassaad võiks olla krundi kagupiiriga paralleelne – tehtud. Juurdepääs kinnistule lõunatipust – juhin autod nii kiirelt kui võimalik kirdesse, ilusate lõunapoolsete vaadete eest ära, sest üks haledaim pilt on passida elutoa aknast parkivaid autosid. Garaaziuks peaks jääma peaukse suhtes tahaplaanile. Autod vajavad manööverdamiseks ruumi, peasissepääs vajab ruumi ilusa eesaia kujundamiseks. Nihutan fassaadi piirist kaugemale. Seega hoone kaks väliskontuuri määratlevat seina paigas. Nüüd kaalumise koht – mida teha hoone peafassaadiga, mis peaks avanema valguse poole, kuhu joonele koonduvad olulisemad vaated ja vaba aja tegevused? Kui teen esiseina paralleelse krundi edela-lõunapiiriga, lõhun aia kaheks, väiksem eesaed ja maja nurga taga kolmnurkne tagaaed, mis saab valguse alates pärastlõunast kuni loojanguni. Maja tekitab varju tagaaias päikesetõusust pärastlõunani. Pole paha – tagaaial otsevaade paepangale ja maja “nelikant usklike” ilumeele järgi parem kandilisem vorm. Siiski loobun ideest suht ruttu, sest on ka alternatiivne, veel parem lahendus:
Koondan hoone õhtupoolsesse tippu väljapääsu elu-ja söögitoast terrassile ja eraldatud terrassile, millele pääs saunast ja majandustiivast. Veendun, et päikese otsevalgust jätkub kuni suveõhtu loojanguni, leian hooneosale mõistlikud mõõtmed. Koondan vajalikud funktsioonid hoone lääne-kagu fassaadile – kabinet, maja peauks ja visuaalselt eraldatud pääs garaazi, leian mõistlikud mõõtmed. Ühendan sirgelt õhtupoolse ja hommikupoolse tipu. Näen, et tekkinud aia kuju, valgus ja põhifunktsioonid koos “õige” orientatsiooniga paigas. Olen saanud plaanilt kolmnurkse maja. Usaldan oma loogikat, tunnen rõõmu leiust. Maja valmis! Aga projekti lõpliku vormistamiseni ja ehitusloani kulub veel hulk tunde ja nädalaid.