Estonia Kontserdisaal ja Rahvusooper

Estonia pst 4, Tallinn

1913. aastal valminud Soome arhitektide Armas Lindgreni ja Wivi Lönni projekteeritud juugendklassitsistlik Eesti Teater Estonia hoone oli suurim tollases Tallinnas. Kahetiivalise ehitise ühte poolde kavandati teatri-, teise kontserdisaal. Nii on see tänaseni. Võimsate saalikorpuste vahele jäi algselt madalam restoraniga (Valge saal) keskosa, selle ette aga sammastikuga siseõu, mis maja arhitektuuri eriliselt ilmestas. Nõukogude lendurite totaalses pommirünnakus Tallinnale 1944. aasta 9. märtsi õhtul hävis ka Estonia hoone. Teatri- ja kontserdimaja renoveeriti 1940-ndate aastate teisel poolel arhitektide Alar Kotli ja Edgar Johan Kuusiku projektide järgi. Kotli projekt oli inspireeritud 1930. aastate uusklassitsismist või ajastu nõuetele vastavast stalinistlikust klassitsismist. Arhitekt püüdis säilitada hoone Estonia puiestee poolse fassaadi ilmet, ülejäänud fassaadide ilme muutus põhjalikult. Muutus ka interjöör, mis kaotas oma kaunid juugendlikud jooned ja muutus klassitsistlikult rangemaks.

Maja kuulub tänapäeval „Estonia” teatrile, selles tegutsevad praegu kolm iseseisvat institutsiooni — ühes tiivas Rahvusooper Estonia ja teises Eesti Kontsert ning Eesti Riiklik Sümfooniaorkester.

1995 a. Eesti Kontsert ja Estonia Rahvusooper mõlemad, soovisid alustada igaüks oma Estonia maja tiivas renoveerimistöid. Tuli alustada hoone üldehituslike küsimuste lahendamisest ning esmatähtsate abiruumide remondist. 1997 suvel võttis Eesti Kontsert ette kontserdisaali ja fuajee renoveerimise. Nii Eesti Kontsert kui Estonia Rahvusooper, vajasid nende tööde teostamiseks üldist arendusvisooni, lähteülesandeid projekteerimiseks, ekspertiisarvamusi jne. Loomuliku töö jätkuna oli Eesti Kontserdi tellimusel vajadus teostada ka kontsertsaali poolel ehitusliku ja sisekujundusliku projekt ja osutada ehitusjuhtimise teenust. Tellija soovil pidi saama kontsertsaalist kergesti eemaldada toolid ja muuta see avaraks tantsuruumiks. See eesmärk on teostatav seetõttu, et töö käigus tekkis idee pakkida toolid lava alla. Projekteerimise ja ehitusjuhtimise peatöövõtja AS Laansoo Grupp. 

Täna on Estonia konserdisaal vaieldamatult Eesti Vabariigi esindussaal, kus toimuvad Eesti Vabariigi kõige pidulikumad esindusüritused, sh Vabariigi Presidendi vastuvõtud, ning suurejoonelised uusaastapidustused. Kontserdipaigana piirab ligi 500 m² suuruse Estonia kontserdisaali kasutusvõimalusi vaid korraldaja fantaasia. Estonia kontserdisaali toolide teisaldussüsteem võimaldab muuta akadeemilise kontserdiõhkkonna kas intiimseks kammersaaliks, moesõu või popkontserdi paigaks, ballisaaliks või teaduskonverentsiruumiks. Kontserdisaalis toimuvad kontserdid, kontsertvastuvõtud, banketid, moeetendused, lauluvõistlused, tähtpäevasündmused, koolide lõpuaktused, seminarid, näitused ja heategevusüritused.

$6LG1997

Kontserdisaal ja ooperiteater - renoveerimine

Laansoo Grupp AS 1997

arh. E.Laansoo, A.Sisask, A. Kuldkepp, M.Press ehitusjuhtimine-järelvalve T.Maripuu

1997