Vabariigi Presidendi Paslepa ametikodu (suveresidents)

Paslepa küla, Lääne-Nigula vald, Läänemaa

Paslepa asub Noarootsi poolsaarel, Läänemaal. Nõukogude ajal oli Paslepa EKP keskkomitee esimese sekretäri Karl Vaino lemmik kalapüügi koht, sest seal olid väga head ahvena ja haugi kohad. Algul oli Paslepas vagunelamu, hiljem ehitati sinna tollastele parteijuhtidele puhkebaas. Baasi naabruses asus nõukogude piirivalve kordon.

Kui Vabariigi Presidendiks sai Lennart Meri, siis ehitati Paslepa Vabariigi Presidendi ametikoduks.  Ametikodu või suveresidents, millist nimetust kasutatakse ehk rohkemgi,   moodustas hoonete kompleksi. Peahoone-presidendi elu-ja tööruumid ning ruumid mõnekümne külalise vastuvõtmiseks.Maja teisel korrusele ehitati riigipea töötuba ja see ruum meenutab oma lahtise vaatega lahele ja avamerele kaptenisilda. Kompleksi kuulus veel paar abihoonet külaliste ööbimiseks ja töötuba-garaaz-panipaigad. Paslepa ametikodus olid ruumid presidendi sekretärile ja nõunikele. Krundil oli ka oma privaatne paadisadam, kus seisis merekaater “Thule”. Pisut kaugemal seisab väike külalistemaja. 

President sai kasutada suvekoduks ehitatud maja aasta ringi. Presidendi kantselei töörütmi muutis see vähe. Kaasaegsed kommunikatsioonid suvises ametikodus tagasid riigipeale pideva ühenduse oma kantseleiga, Eestiga, kogu maailmaga. Projekteerimis- ja ehitusjärelvalve tööd telliti Laansoo Grupilt.

President Arnold Rüütel enam Paslepa ametikodu ei kasutanud. President Toomas Hendrik Ilvese ametiaja alguses loobus presidendi kantselei sellest.Kinnistu omanikuks sai ettevõtja Armin Karu, kes ostis selle 2008. aasta novembris Riigi Kinnisvara AS-lt.

$6LG1996

EV Presidendi ametikodu

Enn Laansoo Arhitektibüroo AS 1996

arh. E.Laansoo. A.Sisask, P.Kais K.Reili, ehitusjärelvalve: T.Sikk, T.Maripuu

1996